KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11446175
*
nr 1144 6175
William Bodingh
(1882-1939), Sverige
Gouache, 1929, Vinterlandskap med kyrka, bladets mått: 54x43, löst blad
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Utrop:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2017
kl 18:46:47
- Konstnär/Designer
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Läs mer om William Bodingh
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache löst blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg william bodingh
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 18:12
*
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Läs mer om William Bodingh
nr 1144 6175
William Bodingh
(1882-1939), Sverige
Gouache, 1929, Vinterlandskap med kyrka, bladets mått: 54x43, löst blad
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2017 |
- Konstnär/Designer
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.Läs mer om William Bodingh
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache löst blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg william bodingh
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 18:12